sofial sofial
KLIMAComfort Service a.s.

Zajišťujeme veškeré služby v oblasti servisu sprinklerového hasicího zařízení, vzduchotechniky, klimatizace a bazénových technologií...

Nabídka pro domácnosti

Uvažujete o instalaci klimatizace? V dnešní době už není klimatizace nadstandardním luxusem, ale určitou nutností pro zajištění příjemného bydlení. S přicházejícími klimatickými změnami bude nutnost klimatizace stále naléhavější. Klimča Vám rád poradí co a jak.

 

 

Věděli jste, že většina klimatizací slouží nejenom k chlazení, ale dá se s nimi i velmi efektivně topit? Pokud vytápíte elektrickým kotlem, nebo přímotopy, nebo plynem, dá se pomocí tepelného čerpadla klimatizace ušetřit až 50% nákladů na vytápění. Tato úspora je efektivní zejména na začátku a konci topné sezóny. Při teplotách pod -5°C účinnost tepelného čerpadla klesá, takže v opravdu mrazivém období bude nutné využívat stávajícího zdroje tepla. Nicméně náklady, které v letním období vynaložíte na chlazení, získáte v režimu topení zase zpět.

Věděli jste, že náklady na provoz chlazení pomocí bytové klimatizace je v našich klimatických podmínkách srovnatelný s náklady na roční provoz ledničky, nebo LED televize?

Uvažujete – li o pořízení klimatizace, pomůžu Vám ve Vašem rozhodnutí v odpovědích na hlavní otázky:

 

 

Jaký typ klimatizace mám zvolit?
Pro bytovou klimatizaci se nejčastěji používají dva způsoby chlazení. Mobilní klimajednotky a takzvané SPLIT systémy. Mobilní klimajednotka je samostatný spotřebič, který bez nutnosti stavebních úprav instalujete sami zapojením do elektrické zásuvky a napojením hadice výfuku horkého vzduchu mimo chlazený prostor. Výkonově to bude do 4 kW chladícího výkonu a pořizovací náklady kolem 10.000,-Kč. Zásadní nevýhoda tohoto systému je ale poměrně vysoká hlučnost (asi jako myčka, nebo pračka) a malá účinnost (přehřátý odpadní vzduch se do chlazené místnosti musí zase nějak dostat – v nejhorším případě zpět štěrbinou v pootevřeném okně – a vy jej musíte znovu vychladit). Většina uživatelů si po roce provozu mobilní klimatizace pořídí klimatizaci SPLIT.

Klimatizace SPLIT značí oddělené jednotky. Venkovní jednotka umístěná ve venkovním prostoru a vnitřní jednotka, spolu jsou propojeny kabeláží a Cu potrubím. To vyžaduje určité stavební úpravy a jistě vyšší pořizovací náklady. Výsledek je ale plně komfortní.

 

 

Jaké jsou nejdůležitější parametry klimajednotky?
Tak samozřejmě nejdůležitějším parametrem je výkon klimajendotky. Nízký, nebo příliš vysoký výkon je špatným řešením. Dnes jsou všechny dodávané klimatizace vybavené plynulou regulací výkonu kompresoru. To znamená, že po spuštění se jednotka nastaví na plný výkon a pracuje tak dokud se nepřiblíží nastavené teplotě. Jakmile se teplota v místnosti začne nastavené hodnotě blížit, začne klimajednotka postupně snižovat svůj výkon až na ¼ a v optimálním provozu pak s tímto minimálním výkonem pracuje trvale. Dalším zásadním parametrem je efektivita, která je vyjádřena číslem SEER a SCOP. Jelikož tyto hodnoty toho laikovi moc neřeknou, uvádí se známé označení energetického využití označené písmeny.   A – G. Kvalitní klimatizace je zatříděna s označením A+ a A++. Dalším velmi pociťovaným parametem je hlučnost vnitřní i venkovní jednotky. U vnitřních jednotek je to kolem 38 – 45dB při nejnižších otáčkách ventilátoru u venkovních jednotek potom 50- 60 dB. U venkovní jednotky je důležité, aby její provoz třeba neobtěžoval sousedy.

Uvažujete-li o využívání klimajednotky v režimu topení, je pak důležitá hodnota venkovní teploty při které klimajendotka ještě pracuje. Dnes jsou na trhu jednotky, které deklarují provoz i při teplotách
-20 až -30°C. Tyto hodnoty jsou ale extrémní a je potřeba počítat s tím, že ve druhé polovině pracovního rozsahu účinnost tepelného čerpadla výrazně klesá

 

Jaké jednotky mohu zvolit?
Všichni výrobci jednotek nabízejí celou škálu typů vnitřních klimajednotek. Nejčastější jsou nástěnné jednotky, které od mohou být různě designově modifikovány. Dále pak parapetní, nebo konzolové jednotky, které se instalují jako radiátor, podstropní jednotky, nebo pro interiérové skrytí technologií kazetové jednotky, umístěné do podhledů, nebo kanálové jednotky, které pracují jako vzduchotechnika a jsou zcela uloženy v podhledech. Volby vnitřní jednotky a její umístění je nejdůležitějším krokem. Je důležité, aby proud vzduchu nezasahoval do pobytové zóny a neobtěžoval osoby. S návrhem řešení Vám jistě naši technici pomohou.

No a potom tu máme značky jednotlivých výrobců. Zde se liší jednotlivé prvky cenou, výbavou a kvalitou zpracování. Přirovnáme–li to k automobilům, můžeme Vám nabídnout Škodovku, nebo Mercedes. (Trabanta Vám ale nedodáme)

 

 

Jaká je pořizovací cena?
To samozřejmě záleží na individuálních podmínkách a značce na štítku jednotky. U splitových jednotek se dá cena hrubě vyjádřit poměrem 1 kW chladícího výkonu  = 10.000,- Kč. Tato cena zahrnuje nejenom klimajednotku ale i veškerou instalaci a pomocné práce.

 

Jaký budu potřebovat výkon?
Tady se samozřejmě nabízí další otázka: a to jaký výkon budeme potřebovat? Takže opět velmi individuální, ale hrubý odhad je 1kW na 10m2 podlahové plochy + 0,5kW na 1m2 okenní plochy vystavené slunečnímu záření. Jednotky se nejčastěji vyrábí v řadách 2,5; 3,5; 5 a 7 kW. Vyšší výkon umožní rychlejšího dosažení požadované teploty. Na druhou stranu předimenzovaná jednotka intenzivně podchlazuje prostor pod svým výdechem, a čím je silnější, tím je tento negativní důsledek výraznější.

 

Co když budu chtít vychladit více místností?
Samozřejmě nejkomfortnějším řešením je osazení klimatizace do každé místnosti. Nemusí to ale být vždy jediné řešení. Klimatizace jedné místnosti ovlivní teplotu a vlhkost v celém bytě, nebo podlaží domu. Často se chlazením nejteplejších místností vyřeší teplotní podmínky v celém prostoru. Pozor ale u vícepodlažních objektů, tady bude vždy teplo stoupat nahoru chlad stékat po schodech dolů.

Pro osazení více klimajednotek lze využít takzvaný MultiSPLIT. K jedné venkovní jednotce je napojeno několik vnitřních. Zde opět záleží na individuálních podmínkách, ale hlavním důvodem takové volby je, pokud zákazník nechce, aby mu fasádu “zkrášlovalo“ několik jednotek. Cenově se jednotlivé varianty neliší. Nevýhodou Multisplitu je, že případná porucha odstaví veškeré chlazení.

 

Jaká je životnost klimatizace?
Provozní životnost moderních klimajednotek v domácích podmínkách vlastně ještě nebyla časově prověřena. (Jsou to moderně elektronicky řízené systémy s chladivy neohrožující ozonovou vrstvu)  Výrobci zde uvádí životnost 30 – 50.000 provozních hodin. Tady samozřejmě záleží na vytížení zařízení, chladí-li klimatizace třeba server, je to otázka  5 – 6 let a tyto podmínky již máme ověřeny, ale při domácím použití (v režimu chlazení 5 hodin denně, 40 dnů  v roce a v režimu topení 10 hodin denně 100 dnů v roce) by to znamenalo více než 30 let. Takový údaj se ověřit nedá a byl by asi jen reklamním trikem, ale desetileté klimatizace jsou dnes běžným jevem.

Jakou vyžaduje klimatizace údržbu?
Každé technické zařízení vyžaduje určitou péči. Některé úkony si může provozovatel provádět sám, doporučujeme však u domácích klimatizací provést odborný servis minimálně 1x ročně. Nebude – li klimajednotka servisovaná vůbec, jistě vydrží pracovat minimálně 3 roky, ale následné náklady na vyčištění zanesených výměníků budou podstatně vyšší než pravidelný servis.

 

Jsou nějaké legislativní podmínky omezující provoz klimatizace?
Platná legislativa velmi přesně určuje podmínky pro provoz zařízení obsahující chladiva a vyměřuje velmi tvrdé sankce při jejich nedodržení. Zároveň ale přesně určuje drobná zařízení, na které se tyto podmínky vůbec nevztahují. Pro domácí klimatizace používáme výhradně taková zařízení, jejímž provozem nevznikají podle aktuální legislativy uživateli žádné provozní, nebo revizní povinnosti. Pokud by specifické zadání posunulo vybrané zařízení nad tuto kategorii, vždy zákazníka na legislativní podmínky upozorníme.

 

Jak dlouho bude trvat instalace klimatizace?
Obvykle jsme schopni zahájit montáž do 14 dnů po objednání. V sezóně se ale mohou tyto termíny výrazně prodloužit. Trvání montáže pak většinou zabere 2 dny – samozřejmě záleží na podmínkách a zejména interiérovém řešení instalace. Splitovou klimatizaci lze namontovat i za jeden den, ale pokud má být instalace kvalitní a estetická, vyžaduje to většinou dva dny.

 

 

Jak tedy postupovat, pokud máte zájem o klimatizaci?

  • Nejlépe bude, když se obrátíte na některý z kontaktů uvedený na našich stránkách. Náš technik Vás navštíví v dohodnutém termínu, vyslechne si Vaše požadavky a představy a na místě Vám navrhne typ, výkon i technické řešení a následně Vám zpracuje cenovou nabídku na realizaci. Tuto návštěvu pro Vás provedeme zdarma.

projekty

Servis bazénů

Od začátku našeho působení na trhu nabízíme kvalitní služby v oblasti servisu bazénů a bazénových technologií na té nejvyšší úrovni včetně servisu whirlpoolů a vodních atrakcí...

více zde
projekty

Sprinklerové hasicí zařízení

Zajišťujeme pozáruční opravy, zákonné revize SHZ a hydrantů. Dodávky potřebných náhradních dílů, zajištění nepřetržité pohotovostní služby...

více zde
projekty

Vzduchotechnika, klimatizace

Vzduchotechnika, klimatizace a požárně bezpečnostních zařízení - zajišťujeme pravidelný servis, opravy, kontroly těsnosti pro zařízení obsahující chladiva dle MŽP...

více zde